01344603369 - 09112820122

دستگاه بوجاری برنج

دستگاه بوجاری : درگذشته پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها محصولات کشاورزی خود نظیر جو و گندم را در مزارع بوجاری می کردندروش کار به این صورت بود که با یک چنگال دانه ها را در مقابل وزش باد به هوا پرتاب می کردند و وزش باد به صورت طبیعی سبب کنار رفتن ناخالصی و پوسته از دانه گندم و جو میشد. در روشی دیگر مادر بزرگ ها گندم را بر روی سینی های چوبی در مقابل وزش باد به هوا پرتاب می کردند و وزش باد باعث کنار زدن پوسته دانه می شد.


بوجاری کردن یا الک زدن فرآیندی است که انواع دانه ها مانند دانه گندم ، جو و برنج و …طیآنپاک سازی و غلات شکسته از هم جداسازی می شوند. همچنین از دستگاه بوجاری برای تصفیه قسمت های اضافی غلات و حبوبات مانند ساقه ، پوست و ضایعات از ناخالصی ها استفاد می شود . برنج ایرانی نیز با استفاده از این روش می توانند جداسازی شود.
نحوی کار دستگاه بوجاری
دستگاه الک زنی با داشتن انواع توری ها با چند مرحله الک با توجه به اندازه دانه ها بر روی غلطکی که به وسیله دینام برقی در حال چرخش است عمل بوجاری را انجام می دهد.
دستگاه الک زنی برنج دارای ۴ خروجی است. خروجی اول برنج های شکسته شده را جدا می کنند. خروجی دوم گرد و خاک برنج را جدا می کند. خروجی سوم برنج را سالم را جدا می کند. و خروجی چهارم که برگشتی نام دارد برنج های سر شکسته را جدا سازی می کند. هر کدام از خروجی ها برنج های جدا شده را درون کیسه جدا گانه ای می ریزد. برنج شمال موجود این عملیات را میگذراند تا به مرحله استفاده می رسد.

دستگاه بوجاری قدیمی برنج

دستگاه بوجاری قدیمی برنج

انواع دستگاه بوجاری
دستگاه بوجاری انواع گوناگونی دارد که با توجه به نوع محصول و نحوه ناخالصی های آن دستگاه فرق می کند اما وجه مشترک هر نوع دستگاه بوجاری پاک سازی محصول از ناخالصی است .
قبل از ورود دستگاه سورتینگ به ایران همه برنج ها با دستگاه الک زنی پاک سازی می شدند. ولی امروزه بیشتر برنج ها با ورود دستگاه تمام اتومات سورتینگ، سورت می شوند. فروشگاه اینترنتی برنج تالش برای اطمینان خاطر تمام مصرف کنندگان با افتخار اعلام می دارد تمام محصولات این فروشگاه با بروزترین تجهیزات کشاورزی برداشت، فرآوری و پاکسازی می شوند. انواع برنج هاشمی ، برنج علی کاظمی ، برنج شیرودی و…. را می توانید در فروشگاه ما بیابید.

اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن