01344603369 - 09112820122

ساقه برنج یا کاه و کلش

ساقه برنج یا کاه و کلش یکی از اجزای گیاه برنج است که دارای برگ‌های کشیده نازک است.دانه‌های برنج در انتهای ساقه قرار دارند. ساقه برنج در گویش محلی گیلان به سرچنه معروف است. اندازه ساقه برنج در انواع مختلف برنج متفاوت بوده برای مثال ساقه برنج هاشمی تقریباً ۴۰ سانتی‌متر است و این اندازه در برنج پر محصول شیرودی به ۵۰ سانتیمتر می‌رسد. ساقه برخی از گونه‌های برنج از مقاومت کمتری در برابر افت و شرایط آب‌وهوای دارد برای مثال ساقه برنج طارم و هاشمی در برابر باد ضعیف هستند و با وزش باید و یا بارش باران خم‌شده و بر روی زمین می‌خوابند.


موارد استفاده ساقه برنج
کاه و کلش برنج یکی از پراستفاده‌ترین اجزای گیاه برنج محسوب می شود و ارزش افزوده زیادی برای دامداران و کشاورزان دارد. کشاورزان بعد از برداشت برنج که معمولاً توسط دست انجام می‌شود برنج‌ها را باید از ساقه جدا کنند برای جدا کردن ساقه از دانه از دستگاه کمباین استفاده می‌کنند. دستگاه کمباین دانه های جداشده از ساقه را داخل کیسه قرار می‌دهد. و از طرف دیگر ساقه‌ها یا کاه را بر روی زمین پرتاب می‌کند. کشاورزان کاه بدست آمده از برنج را توسط دستگاه بیلر برای فروش و یا برای مصارف دیگر بسته‌بندی می‌کنند. دامداران از کاه و کلش برنج در فصل زمستان به‌عنوان علوفه برای نگهداری و تغذیه دام استفاده می‌کنند. در مورد نگهداری دام ، کاه و کلش هم برای جذب رطوبت فضای نگهداری و هم برای زیر پای دام ها در فصول سرد لازم است . همچنین برای گرم نگه داشتن لانه مرغها نیز از کاه و کلش استفاده می کنند. متولیان پرورش قارچ برای تولید بذر قارچاز ساقه برنج استفاده می کنند. در گذشته بنا به یک عادت غلط پس از برداشت برنج برای جلو گیری از کرم ساقه خار کاه و کلش ها را داخل مزرعه آتش میزدند. با توجه به هشدار های محیط زیست کشاورزان این عادت غلط را به منبع درامد تبدیل کرده اند.

کاه و کلش

کاه و کلش

اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن