01344603369 - 09112820122

برنج کجا رشد می کند؟

محل رشد برنج کجاست؟ برنج کجا رشد می کند؟ ما اغلب شالیزارهای برنج را در مناطق شرجی و پر باران دیده ایم اما آیا مناطق معتدل نمی تواند محل رشد برنج باشد؟ آیا محل رشد برنج با کیفیت آن در ارتباط مستقیم است؟ همه این سوالات در رابطه با محل رشد برنج در این مقاله پاسخ داده شده است. 

محیط های که برنج رشد می کند

برنج در طیف گسترده ای از محیط ها رشد می کند و در بسیاری از شرایطی که محصولات دیگر رشد نمی کنند برنج قابل کشت است. اکثر طبقه بندی های محیط برای کشت برنج بر اساس مناطق که دارای منابع آب غنی هستند می باشد.
در سراسر جهان، حدود ۸۰ میلیون هکتار برنج نیمه خشک آبیاری کشت می شود که این مقدار ۷۵ درصد تولید برنج جهان را تامین می کند. این سیستم ها مهم ترین سیستم های تولید برنج برای امنیت غذایی هستند، به ویژه در کشورهای آسیایی. برنج آبیاری در مزارع یا پلاتهایی است که توسط یک خاکریز کوچک که به زبان محلی “مرز” نام دارد احاطه شده اند که آب را حفظ می کند. تامین آب بیشتر اطمینان و یک یا چند محصول سالانه می تواند رشد کند. کشاورزان عموما سعی می کنند ۵ تا ۱۰ سانتیمتر آب را در این زمینه حفظ کنند. به طور عمده، مزارع برنج آبیاری کوچک هستند، اکثریت در دامنه ۰٫۵ تا ۲ هکتار. در بسیاری از مناطق مرطوب گرمسیری و نیمه گرمسیری، برنج آبی به طور مداوم با دو یا حتی سه محصول در سال رشد می کند. این نوع از رشد برنج پس از قرنها سابقه دارد و نشان داده شده است تا به یکی از سیستم های کشاورزی پایدار ترین در جهان به دلیل چرخه عناصر منحصر به فرد که در مزارع برنج آب گرفتگی رخ می دهد.

برنج کجا رشد می کند؟

برنج کجا رشد می کند؟

برنج کجا رشد می کند؟

برنج آبی حدود ۴۰ درصد آب آبیاری جهان و ۳۰ درصد منابع آب شیرین توسعه یافته در جهان را دریافت می کند. بهره وری برنج در هنگام آبیاری عمدتا بیشتر است، در حالیکه میانگین آبیاری حدود ۵/۴ تن در هکتار است. در مناطق آب و هوایی معتدل، یک محصول برنج آبیاری شده در سال تولید می شود و عملکرد بالائی دارد که می تواند ۸ تا ۱۰ تن در هکتار یا بیشتر باشد.

 

محل رشد برنج باید در منطقه ای باشد که از نظر منابع آب بی نظیر باشد. با توجه به بارانی بودن مناطق شمال ایران و رشد برنج در این مناطق برنج شمال و برنج گیلان و برنج مازندران یکی از مرغوبترین برنج های دنیاست.

محیط زیست دشت زده

برنج دیمی در دلتاهای رودخانه و مناطق ساحلی رشد می کند و با استفاده از مزرعه هایی که آب باران را به حداقل رساندن فصل بهاری مصرف می کنند. تقریبا ۶۰ میلیون هکتار از دشت های دشت دار، حدود ۲۰ درصد تولید برنج جهان را تامین می کنند. محیط های برنج پرورش می یابند که بسیاری از تنش های زیست محیطی مانند شوري و عدم اطمینان در زمان بندی، مدت زمان و شدت بارندگی وجود دارد. حدود ۲۷ میلیون هکتار برنج بارانی که اغلب تحت تاثیر خشکسالی قرار دارند. تا ۲۰ میلیون هکتار ممكن است سیل كنترل نشده ای را تجربه كند كه از سیل های فوری نسبتا کوتاه مدت به مناطق عمیق آب كه ممكن است زیر چند سانتی متر بیش از ۱۰۰ سانتی متر در آب فرو می رود را تجربه كند. شوری در مناطق ساحلی گسترده است.

برنج کجا رشد می کند؟

برنج دیم کمیاب در مناطق آسیا، جنوب آسیا، و در کل آفریقا غالب است. از آنجا که محیط ها بسیار دشوار است و به طوری غیر قابل اعتماد می شوند، کشاورزان به ندرت کود را اعمال می کنند و تمایل به اصلاح گونه های پیشرفته ای ندارند. بهره وری در مناطق پست به طور معمول بسیار پایین است، با عملکرد ۱-۲-۵ تن در هکتار. خانواده های برنج در این مناطق اغلب کم رشد هستند.

تقریبا ۱۰۰ میلیون نفر به تولید برنج از مناطق بالادستی وابسته هستند تا برنج را به عنوان غذای اصلی روزانه خود بخورند. تقریبا دو سوم از کل منطقه برنج بالا بریتانیا در آسیا است. بنگلادش، کامبوج، چین، هند، اندونزی، میانمار، تایلند و ویتنام تولید کننده های مهم هستند. برنج بالغ حدود ۱۴ میلیون هکتار را پوشش می دهد، اما به دلیل بسیاری از محدودیت ها، بهره وری از این مناطق به طور معمول کم است و تولید آن در حدود ۱ تن در هکتار است. برنج تنها ۴ درصد از کل تولید برنج جهان را تشکیل می دهد.

برنج کجا رشد می کند؟

برنج سرزنده بهاره، مانند گندم یا ذرت، در سیستم های کشاورزی مختلط بدون آبیاری و بدون گل آلودگی رشد می کند. اکوسیستم بسیار متنوع است، از جمله زمینه های سطح، به آرامی نورد یا شیب دار، در ارتفاع زیاد تا ۲۰۰۰ متر و بارندگی بین ۱۰۰۰ تا ۴۵۰۰ میلی متر سالانه است. خاک ها از بسیار بارور و بسیار هوادهی، نابارور و اسیدی تشکیل شده است، اما تنها ۱۵ درصد از کل برنج قله، جایی که خاک حاصلخیز است و فصل رشد طولانی است.

ارتفاعات بسیار ناهمگن هستند، در حالیکه آب وهوا از مرطوب به زیر زمین، خاک های نسبتا بارور و بسیار نابارور و توپوگرافی از مسطح به شدت شیب دار است. با تراکم جمعیت کم و دسترسی محدود به بازار، تغییر کشت با دوره های طولانی (بیش از ۱۵ سال)، از لحاظ تاریخی، سیستم مدیریت اصولی بود. حدود ۷۰ درصد از مناطق برنج در آسیا، گذار به سیستم های دائمی را به وجود آورده اند که هر سال برنج رشد می کند و با سایر محصولات کشاورزی و دامداری هماهنگ است.
تعدادی از کشاورزان بلند مرتفع گیاهان محلی برنج را تولید می کنند که به شیوه های مدیریتی بهتر پاسخ نمی دهند، اما این به خوبی با محیط خود سازگار است و دانه هایی را تولید می کند که نیازهای محلی را برآورده می کنند.

اگر چه تکنولوژی کاشت برنج از دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ بر روی برنج آبی متمرکز بود، کشاورزان در ارتفاعات فراموش نشدند. محققان ارقام را با گیاهان ضعیف تطبیق داده و با بهبود مقاومت آفت و تحمل به خشکی تولید می کنند. بعضی از ارقام سنتی بیش از ۱۰۰ درصد در ارزیابی ها استفاده می کنند. دانشمندان در سیستم های تحقیقاتی ملی کشاورزی از این برنج های بهبود یافته با ارقام محلی عبور کرده اند و اکنون کشاورزان شروع به رشد نسل می کنند. اما برای مقابله با چالش های جدید نیاز به پیشرفت بیشتر است.

در آفریقای مرکزی و غرب آفریقا، کمربند برنجی آفریقا، حدود ۴۰ درصد از این منطقه تحت کشت برنج را تشکیل می دهند و حدود ۷۰ درصد از کشاورزان برنج را در این منطقه اداره می کنند. با در دسترس بودن دسترسی به بازار محدود می شود، بیشتر کشاورزان برنج در قاره آسیا با تولید طیف وسیعی از تولیدات کشاورزی خودکفا می شوند.

اگر سوالی دراین مورد که برنج کجا رشد می کند؟ دارید میتوانید با ما تماس بگیرید .

اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن