01344603369 - 09112820122

شخم زمستانه مزارع برنج

شخم زمستانه مزارع برنج: با ورود فصل زمستان همراه با سرد شدن هوا کشاورزان هرساله برای اماده کردن شالیزار های خود اقدام به شخم زدن مزارع خود می کنند. شخم زدن مزارع در گذشته توسط حیوانات اهلی مانند اسب، قاطر و گاو انجام می گرفت. که این کار با زحمت بسیاری همراه بوده گاها تمام فصل زمستان به طول می انجامیده و نیروی انسانی بیشتری نیز لازم بوده است.


چرا در زمستان مزارع برنج را شخم میزنند؟
هدف از شخم زمستانه مزارع برنج آماده کردن زمین برای کشت، بهره مندی از نزولات جوی و استفاده بهینه از آبهای سطحی است. بیشتر کشاورزان قبل از شخم زدن مزرعه مقداری کود حیوانی به زمین اضافه می کنند سپس زمین را با دستگاه های مخصوص شخم زنی شخم میزنند. شخم زدن درست و اصولی باعث زیر و رو شدن خاک میشود. از مزایای شخم زمستانه شالیزار ها می توان به افزایش حاصلخیزی خاک، صرفه جویی در میزان مصرف آب، کاهش جمعیت برخی از آفات برنج و غنی سازی خاک اشاره کرد. شخم زمستانه مصرف سم های افت کش را در مزرعه برنج بسیار کم می کند. همچنین باعث پر بار شدن محصولات کشاورزی نیز می شود.

شخم زمستانه مزارع برنج

شخم زمستانه مزارع برنج

ابزار های شخم زنی مزرعه برنج
همانطور که در بخش اول متن بیان شد در گذشته از حیوانات اهلی برای شخم زدن زمین استفاده می کردند بطوری که گاو آهن را پشت گاو یا قاطر می بستند و در طول مزرعه حرکت می کردند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اختراع دستگاه های زراعی ابزارهای قدیمی رو به فراموشی رفته اند. یکی از ابزار های مهم شخم زنی تراکتور است کشاورزان بوسیله تراکتور کار چند روزه را با یک یا دو ساعت وقت گذاشتن انجام میدهند. یکی دیگر از ابزار های شخم زنی که هزینه تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به تراکتور دارد تیلر نام دارد. این دستگاه در تمام مراحل کاشت داشت و برداشت مزرعه کمک دست کشاورزان است. این دستگاه بوسیله ابزار های جانبی هم کار شخم زدن و بارکشی را نیز انجام میدهد.
فروشگاه اینترنتی برنج تالش برای تولید برنج مورد نیاز مشتریان از بروز ترین دستگاه های کاشت، داشت و برداشت استفاده می کند تا برنج ایرانی ارگانیک و خالص را به مشتریان خود ارائه کند.

اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن