01344603369 - 09112820122

شپش برنج

شپش برنج : برنج ایرانی که معمولا در خطه شمال کشت می شود پس از برداشت ممکن است دچار انواع آفت و شپش شود. برای نگهداری برنج شمال باید مواردی را در نظر داشته باشید. در ادامه به بررسی نکاتی که در نگهداری برنج ایرانی و دفع افات و حشرات باید رعایت شود می پردازیم. روش مقابله با شپش ها برای انواع برنج ها مانند برنج هاشمی ، برنج شیرودی و… یکسان می باشد.

شپش برنج به چه شکل است؟
حشرات برنج گونه ای از آفات انبار هستند؛ آنها بسیار کوچک هستند و بالغین آنها تنها در حدود ۱ دهم اینچ رشد می کنند. این حشرات از نظر ظاهری به رنگ مشکی با چاله های گرد بر روی قفسه سینه و چهار لکه قرمز در گوشه های پیشانی خود دارند. آنها بالهای کامل دارند و می توانند پرواز کنند. آنها همچنین “بینی” دارند که یک سوم از طول بدن آنها را تشکیل می دهد. هنگامیکه شپش احساس تهدید می کنند، پای خود را به بدنشان می چسبانند و وانمود به “مرده” یا مردن می کنند. شکل (۱) نمونه یک شپش برنج بالغ است.

نمونه یک شپش برنج بالغ

نمونه یک شپش برنج بالغ

شپش برنج کجا یافت می شود؟
شپش برنج جزء آفات ذخیره شده بسیار مهاجم هستند و توانایی آسیب عمده به محصولات و مواد غذایی را دارند. آنها اغلب محصولات کشاورزی را آلوده میکنند در حالیکه هنوز در این زمینه نیستند. پس از آن که وارد محصول می شود، از محصولات تغذیه می کنند. شپش ها پس از دیدن روشنایی، از طریق شکاف در و اطراف پنجره ها و درها وارد خانه می شوند.

شپش برنج

شپش برنج

شپش ها از کجا تغذیه می کنند؟
شپش ها مواد غذایی مختلفی از جمله بذر پرنده، دانه های آفتابگردان، ذرت، گندم، برنج، لوبیا، آجیل، غلات، پنبه های ذخیره شده را آسیب و آلوده می کنند.
پیشگیریو کنترل شپش برنج
برای جلوگیری از آلودگی برنج در آشپزخانه یا انبارها بایداز بسته بودن درب محصولات غذایی مطمئن بود. هنگامی که اقلام را از فروشگاه خریداری می کنید، بهتر است آنها را از بسته بندی اصلی خود خارج کرده و اقلام را به ظروف پلاستیکی یا شیشه ای که دارای درب های تنگ می باشند، قرار دهید. به طور مرتب انبار ها برای از بین بردن محصولات غذایی تاریخ مصرف گذشته که باعث شپش زدگی دیگر محصولات می شوند تمیز کنید.از آفت کش های مجاز برای آفت کشی انبار ها و آشپزخانه ها استفاده کنید. استفاده از لامپ ها با نور زرد به جای نور سفید در انبارها و آشپزخانه ها.بهترین شرایط برای رشد و تکثیر تخم آفت‌های غلات گرما و رطوبت است،بسته بندی های برنج شمال را در دمای خنک و عاری از رطوبت نگهداری کنید تا طول عمر بیشتری داشته باشند.
اگر برنج ایرانی شپش زد چکار کنیم؟
برنج شپش زده را به یک مکان خنک و خشک انتقال دهید. پارچه ای زخیم را بر روی زمین پهن کرده سپس برنج شپش زده را روی آن به صورت لایه نازک پهن کنید. این عمل باعث می شود تا شپش ها از برنج خارج شوند. در مکان های خشک گاها بر روی برنج کمی نمک نیز اضافه می کنند. دقت کنید برنج شپش زده را نیاید زیر مستقیم نور آفتاب پهن کنید نور آفتاب یاعث ترک خوردن برنج می شود که در این صورت برنج کیفیت خود را از دست میدهد. نکته دیگر اینکه در مکان های دارای رطوبت نیاید به برنج نمک اضافه کنید. نمک باعث ایجاد رطوبت بیش از حد معمول می شود.

مقابله با شپش برنج

مقابله با شپش برنج

روشی دیگر برای از بین بردن شپش ها قرار دادن چند حبه سیر در داخل بسته بندی برنج ها است بوی تند سر باعث فراری دادن شپش ها می شود.
روش دیگر استفاده از قرص گیاهی است. روش ساخت این قرص به این صورت است که: ابتدا مقداری برگ اکالیپتوس را خشک کرده توسط خرد کن خوب خرد کنید سپس پوست سیر خشک شده را توسط خردکن خرد کنید سپس دو پودر به دست آمده را با کمی آب مخلوت کنید تا یک خمیر بدست اید. خمیر بدست آمده را شبیه قرص ها کوچک درست کرده داخل سینی گذاشته و زیر نور خرشید قرار دهید تا خشک شود. پس از خشک شدن قرص های گیاهی آماده استفاده هستند. قرص ها را داخل پارچه تمیز پیچیده و به مقدار لازم در داخل بسته بندی برنج قرار دهید.
تذکر مهم: هیچ گاه از قرص برنج برای از بین بردن شپش برنج ایرانی استفاده نکنید. قرص ها شیمیایی دارای سم بسیار کشنده هستند. قابل ذکر است که افراد مسموم شده توسط قرص برنج هیچ امیدی به زنده ماندن ندارند.

اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن