01344603369 - 09112820122

عوامل موثر در کیفیت برنج

انواع مختلفی از برنج با کیفیت بسیار متنوع برای متنوع بودن ترجیحات مصرف کننده وجود دارد. عوامل متعددی در کیفیت برنج مواثر است که عبارتند از طول دانه، چسبندگی، عطر، بافت و طعم است. محتوای تغذیه ای ممکن است بین انواع مختلف برنج نیز متفاوت باشد.در ادامنه به توضیحات کاملی در مورد عوامل موثر در کیفیت برنج خواهیم پرداخت
برنج آسیایی، حاوی دو گروه وسیع هندیا (دانه بلند) و ژاپنی (کوتاه دانه) است. دیگر انواع برنج آسیایی شامل برنج بلغور و برنج معطر است. برنج آفریقایی، شامل انواع دانه بلند و کوتاه دانه است. تمام انواع برنج را می توان بعد از برداشت به عنوان برنج سفید یا قهوه ای پردازش کرد، که بر عطر و طعم، بافت و ارزش غذایی تاثیر می گذارد. فراوری برنج پس از برداشت همیشه منجر به شکستن دانه می شود؛ نسبت بالای دانه های شکسته قیمت را کاهش می دهد، زیرا کیفیت به طور کلی تصدیق می شود که کاهش یابد.

چند نکته کلیدی د مورد عوامل موثر در کیفیت برنج

طول برنج

انواع برنج آسیایی دانه بلند هستند و معمولا در آب و هوای گرم رشد می کنند، در حالی که گونه ی ژاپنی برنج آسیایی دانه کوتاه و شامل گونه های معتدل و گرمسیری است. برنج آفریقایی و برنج چسبناک(انواع برنج آسیایی) نیز در انواع دانه بلند و کوتاه دانه وجود دارد.

برنج دانه کوتاه

در دانه های برنجی دانه کوتاه، از جمله گونه های ژاپنی برنج آسیایی، هنگامی که پخته می شوند، دانه ها تمایل دارند به زده شوند این نباید با برنج بلغادی (یا چسبنده) اشتباه شود. برنج ژاپنی (uruchimai یا “برنج سوشی”) یک نوع برنج دانه کوتاه است. یکی دیگر از محبوب ترین دانه های کوتاه دانه Arborio است. برنج دانه کوتاه به برنج با طول دانه تا ۵٫۲ میلی متر گفته می شود.

برنج دانه بلند

برنج دانه بلند زمانی که پخته شده با هم مخلوط نمی شود، اما تمایل دارد که جدا و “کرکی” باقی بماند. بیشتر برنج تولید شده در جنوب آسیا، از جمله هند و تایلند، برنج Indica (دانه بلند) است. برنج باسماتی (عمدتا در هندوستان و پاکستان) و برنج یاسمن (تنها در تایلند رشد می کند) دو نوع محبوب برنج دانه بلند هستند و هر دو آروماتیک و معطر هستند. برنج دانه بلند به برنج با طول دانه بیش از ۶٫۰ میلی متر اشاره دارد.

برنج دانه متوسط

برنج دانه متوسط به برنج با طول دانه بیش از ۵٫۲ میلی متر تا ۶٫۰ میلی متر گفته می شود.

چسبندگی برنج

انواع برنج قهوه ای از لائوس و شمال شرقی تایلند، که در آن غذای اصلی هستند. در میان انواع برنج چسبناک، ویژگی های فیزیکی، کیفیت و سازگاری های محیطی به طور گسترده ای متفاوت است. برخی از برنج های آفریقایی معطر هستند، که با رنگ های مختلف شامل رنگ سفید، بنفش و سیاه شناخته می شوند که در آنها اندازه دانه ها متفاوت است. برخلاف بسیاری از انواع غلات، برنج خام شیرین است، برنج قهوه ای خام است. با توجه به نشاسته، محتوای آمیلوز پایین است، از ۲٫۶٪ به ۴٫۸٪ در مقایسه با ۱۰٪ تا ۳۰٪ در برنج غلیظ اما محتوای آميلو پکتين (ماده تشکیل دهند نشاسته در برنج) بالا است. برنج قهوه ای حاوی گلوتن رژیم غذایی و بنابراین برای رژیم های غذایی بدون گلوتن مفید است. برنج قهوه ای می تواند به صورت دانه یا به صورت آرد به عنوان یک فرنی یا شیرینی پخته شود.

عطر برنج

برنج معطر نوع دیگری از برنج آسیایی با دانه های متوسط تا بلند و بافت نازک، نرم و نخودی یا پاپ کورن است. برنج معطر نیز به طور کلی گفته شده است که یک عطر و بوی نعناع دارد که بیشتر در برنج معطر قهوه ای (بدون شکستگی) مشهور است. بیشترین نوع برنج معطر بین المللی شناخته شده،ارقام باسماتی و یاسمن هستند.
برنج باسماتی که عمدتا در هند و پاکستان رشد می کند. کلمه “basmati” به معنای “ملکه عطر” است و برنج با عطر آن مشخص می شود. صدها تن دیگر از گونه های معطر رشد و مصرف محلی دارند، اما باسماتی تنها محصول صادراتی است.

عطر و طعم برنج

طعم برنج بر اساس نوع برنج (نوع، طول دانه، چسبندگی، رنگ، و غیره) متفاوت است و به اینکه جلاداده شده یا برداشت نشده (به عنوان مثال برنج قهوه ای یا سفید) و یا البته روش های پخت و پز بستگی دارد. این ملاحظات برای بسیاری از ما واضح است. اما عطر و طعم نیز ممکن است در اثر ژنتیک، محیط کشت، نوع کود متفاوت باشد، زمان تخلیه و برداشت آن رطوبت برداشت، شرایط خشک شدن برنج، رطوبت نهایی، شرایط نگهداری (درجه حرارت و طول زمان)، درجه آسیاب کردن و همچنین در نهایت شیوه های شستشو و خیساندن و درجه حرارت برنج پخته شده در عطر و طعم برنج تاثیر دارد.

عوامل موثر در کیفیت برنج

عوامل موثر در کیفیت برنج

منبع مقاله عوامل موثر در کیفیت برنج:

فروشگاه برنج تالش (ارائه دهنده انواع برنج ایرانی و برنج شمال)

اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن