01344603369 - 09112820122

مراحل رشد برنج

مراحل رشد برنج : گیاه برنج ۳ تا ۶ ماه طول می کشد تا از دانه به گیاه بالغ رشد کنند، بسته به شرایط تنوع و شرایط محیطی آنها سه مرحله رشد عمومی را شامل می شوند: رویشی، باروری و رسیدن.
گونه های برنج را می توان به دو دسته تقسیم کرد: گونه های کوتاه مدت که در ۱۰۵ تا ۱۲۰ روزه هستند و گونه های بلند مدت که در ۱۵۰ روز بالغ می شوند. تنوع ۱۲۰ روزه زمانی که در یک محیط گرمسیری کاشته می شود، حدود ۶۰ روز در مرحله رویشی، ۳۰ روز در مرحله تولید مثل و ۳۰ روز در مرحله رسیدن به سر می برد.

در ادامه مراحل رشد برنج با جزئیات مطرح خواهد شد.

مراحل رشد برنج

مراحل رشد برنج

۱٫ جوانه زنی

جوانه زدن در برنج زمانی رخ می دهد که اولین بوته و ریشه ها از بذر شروع می شوند و گیاه برنج شروع به رشد می کند.
برای جوانه زدن، دانه های برنج نیاز به جذب مقدار مشخصی از آب و در معرض دمای حدود ۱۰-۴۰ درجه سانتیگراد دارند. این باعث می شود که مرحله بیداری دانه شروع شود.
هنگامی که در مزرعه کاشته می شود، اولین ساقه از بذر ظاهر می شود و ریشه ها هنگامی که اولین ساقه به هوا می رسد، رشد می کند.
اگر بذر در خاک غیر مزرعه کاشته شود، ريشه اولين بار از بذر خارج مي شود و سپس ساقه مي شود.

۲٫ مرحله گیاهی

مرحله رویشی با توسعه پنجه و برگ های بیشتر و افزایش تدریجی ارتفاع بوته مشخص می شود. تعداد روزهای مرحله رشد رویشی بستگی به انواع برنج دارد، اما معمولا بین ۵۵ تا ۸۵ روز است.

فاز اولیه گیاهی به محض اینکه بذر جوانه می زند و زادآوری آغاز می شود و جوانه زنی پایان می یابد.
مرحله گلدهی پس از اولین ریشه شروع می شود و شروع به تیرگی می کند و تا زمانی که اولین پنجه اول ظاهر می شود، طول می کشد. در این مرحله ریشه های منجمد و تا پنج برگ توسعه می یابد.

همانطور که گیاهچه همچنان رشد می کند، دو برگ دیگر رشد می کند. برگ در ادامه در حال توسعه در هر یک از ۳-۴ روز در مرحله اولیه ادامه دارد.

مرحلۀ رویشی در اواخر زمانی آغاز می شود که پنجه شروع می شود، که از ظهور اولین پنجه تا زمانی که حداکثر تعداد پنجه ها رسیده است، شروع می شود. این معمولا ۴۰ روز پس از کاشت اتفاق می افتد.

ساقه شروع به بلند شدن در مرحله پنجه زدن می کند و حدودا پس از کاشت در حدود ۵۲ روز پس از جوانه زنی، رشد می کند و این امر همچنین پایان مرحله رویشی را نشان می دهد.

۳٫ مرحله تولید مثل

از دیگر مراحل رشد برنج مرحله تولید مثل است. اولین نشانه این است که گیاه برنج آماده ورود به مرحله تولید مثل است که از ساقه برگ تشکیل شده است که پنهان در حال رشد است که مرحله “بوت شدن” نامیده می شود. پس از آن نوک ناخن در حال ظهور از ساقه ظاهر می شود و همچنان رشد می کند. گفته می شود که برنج در مرحله “عنوان” قرار دارد، زمانی که پیکسل کاملا قابل مشاهده است. گل زدن یک روز پس از پایان کامل شروع می شود. همانطور که گل ها باز می شوند، گرده های آنها را بر روی یکدیگر می ریزد تا گرده افشانی رخ دهد. گل دهی می تواند حدود ۷ روز ادامه یابد.

۴٫ مرحله ریزش

آخرین مرحله از مراحل رشد برنج: مرحله رسیدن در هنگام گلدهی شروع می شود و زمانی که باران بالغ است و آماده است برداشت می شود. این مرحله معمولا ۳۰ روز طول می کشد. روزهای بارانی یا دمای پایین ممکن است فاز رسیدن را طولانی کند، در حالی که روزهای آفتابی و گرم ممکن است آن را کوتاهتر کنند. سه مرحله آخر رشد، مرحله رسیدن را تشکیل می دهد.

غوطه ور شدن به دنبال کود است و می تواند به مرحله های شیری، خمیر، زرد، رسیده و بلوغ تقسیم شود. این شرایط عمدتا بر اساس بافت و رنگ دانه های رو به رشد است. طول بلوغ در بین گونه ها بین ۱۵ تا ۴۰ روز متفاوت است. رطوبت نیز تحت تأثیر درجه حرارت قرار دارد، در حدود ۳۰ روز در مناطق گرمسیری تا ۶۵ روز در مناطق سرد و معتدل.

فروشگاه اینترنتی برنج تالش آماده فروش انواع برنج صد در صد ایرانی برای هموطنان گرامی است. با خرید برنج ایرانی از این سایت با حذف واسطه محصول به صورت مستقیم به شما عرضه خواهد شد.

 

 

اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن