01344603369 - 09112820122

مضرات برنج سفید

قرن هاست که مردم کشورهای آسیا برنج می خورند. یعنی، بعد از نان برنج یکی از اصلی ترین غذاهای آن ها به حساب می آید. آمارهای مربوطه نشان می دهد که ملل آسیایی ۹۰ درصد برنج مصرفی را به خود اختصاص می دهند. البته لازم به ذکر است که مصرف این خوراک پر طرف دار روز به روز در قاره های غیر آسیای نیز رواج بیشتری پیدا می کند و میزان مصرف در آن کشورها و قاره ها نیز رو به گسترش است. مصرف بیش از حد برنج سفید می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. کوشیده شده است تا در این مقاله به برخی از مهم ترین مضرات برنج سفید اشاره کنیم.

افزایش چربی و اضافه وزن

برنج سفید سرشار از کربوهیدرات تصفیه شده است. کربوهیدرات تصفیه شده می تواند میزان ترشح انسولین را افزایش دهد. این امر سبب افزایش چربی می شود. در طی انجام ازمایشی که بر روی سه هزار زن و مرد صورت گرفته شده است، افرادی که به جای کربوهیدرات تصفیه شده، غلات سبوس دار استفاده می کنند نسبت به افرادی که کربوهیدرات بیشتری استفاده می کنند، کم تر در معرض چاقی بوده اند. به طور کلی متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند که به جای کربوهیدرات، غلات سبوس دار را در سبد غذایی خود قرار دهیم.

مضرات برنج سفید

مضرات برنج سفید

مصرف زیاد برنج سفید و ابتلا به دیابت

مصرف بیش از حد برنج سفید می تواند قند خون را در بدن افزایش دهد. متخصصان توصیه می کنند ه برای رفع خطر دیابت، به جای برنج سفید، از برنج قهوه ای استفاده کنیم.

مصرف زیاد برنج سفید و خطر ابتلا به سندروم متابولیک

کم بود میزان کلسترول خوب بدن، میزان بالای چاقی شکم، بالا بودن قند خون ناشتا، فشار خون بالا، میزان بالای تری گلیسرید، برخی از فاکتورهایی است که داشتن سه مورد از آن ها نشان دهنده ی ابتلای افراد به سندروم متابولیک است. بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف زیاد برنج سفید به شدت در ایجاد سندروم متابولیک موثر است.

راه کار مناسب برای دور ماندن از مضرات برنج سفید

افزایش فعالیت های بدنی

اولین و مهم ترین عامل برای دور ماندن از مضرات برنج سفید تحرک بدنی کافی است. اگر اهل یک جا نشینی هستید و از تحرک گریزان، به شما پیشنهاد می کنیم در کنار خوردن برنج سفید، تحرک هم داشته باشید.

مصرف برنج قهوه ای

برنج قهوه ای می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای برنج سفید باشد و راه کاری بسیار مناسب برای دور ماندن از مضرات برنج سفید. این برنج یکی از بهترین انواع برنج است که حاوی مواد مغذی فراوانی نیز است.

پرهیز از مصرف برنج های صنعتی و خارجی

وجود ارسنیک در بسیاری از برنج های خارجی و صنعتی سبب شده است که کارشناسان ما را از مصرف این برنج ها باز دارند. آرسنیک سمی خطرناک است که در دراز مدت عوارض جبران ناپذیری را برای ما به بار می آورد.

خرید اینترنتی برنج

اگر به دنبال یک خرید و بی درد سر برنج هستید به شما توصیه می کنیم به فروشگاه اینترنتی برنج تالش مراجعه کنید اقدام به خرید اینترنتی برنج نمایید. می توانید انواع برنج ایرانی و برنج شمال از جمله برنج شیرودی را در صفحه ی فروش فروشگاه ما مشاهده کنید و نسبت به خرید ان ها اقدام کنید.

اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن