01344603369 - 09112820122

وضعیت برنج در ایران

وضعیت برنج در ایران :جمهوری اسلامی ایران یک کشور وسیع است که ۱۶۴۸۰۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. مختصات حغرافیایی ایران بین عرض جغرافیایی ۲۵ و ۴۰ درجه شمالی و طول ۴۴ درجه و ۶۳ درجه شرقی قرار دارد. این کشور تحت تاثیر دو محدوده کوهستانی البرز و زاگرس قرار دارد درحالی که دو بیابان بزرگ در اکثر مناطق مرکزی وجود دارد و حدود ۲۰ میلیون هکتار تولید می کند.

با توجه به شرایط آب و هوایی بسیار متنوع، تنها ۱۲٫۵ میلیون هکتار سالانه با طیف وسیعی از محصولات غذایی تولید می شود. گندم، برنج و جو، مهمترین دانه های غلات هستند.

برنج غذای اصلی مردم ایران است، کیفیت برنج هنگام پخت، بیش از همه چیز برای مصرف کنندگان ایرانی مهم است. کل منطقه تحت کشت برنج بیش از ۶۰۰ هزار هکتار است و برنج در ۱۵ استان در ایران قابل کشت است. با این حال، بیش از ۸۰ درصد از مزارع برنج در دو استان شمالی مازندران و گیلان توزیع شده است. برآورد شده است که ۲۶۵۰۰۰ هکتار از مزارع (از جمله مناطق در گرگان) و ۲۳۰ هزار هکتار در گیلان تحت کشت برنج قرار دارند. دمای ماهانه و بارندگی گیلان که شبیه به مازندران است در طول فصل رشد برنج دمای هوا و بارش باران به ترتیب از ۱۹ به ۲۵ درجه سانتیگراد و ۲۵ تا ۱۲۵ میلی متر متفاوت است. از اواخر دهه ۱۹۸۰، ۱٫۸ میلیون تن تولید محصول برنج به ۲٫۳۶ میلیون تن در سال ۱۹۹۱ و ۲٫۶۵ میلیون تن در سال ۱۹۹۳ افزایش یافت و تولید متوسط آن ۳۷۸۰ کیلوگرم در هکتار برنج بود. مصرف سرانه برنج در حدود ۲۸ کیلوگرم در هر سال است. با توجه به اینکه تقاضا و عرضه برنج در ایران هنوز هم به طور متعادل نیست، کشور حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن برنج برای مصرف داخلی وارد می کند (شکل۱).

شکل(۱): وضعیت برنج در ایران – تولید، عرضه و واردات

تقریبا تمام برنج های محلی تحت شرایط استاندارد در خاک با (pH 7.0-7.5)و بازده رشد بالا، حداکثر ۳ تا ۳٫۵ تن در هکتار محصول دارند اما در ارقام اصلاح شده این رقم ۵ و ۷ تن در هکتار است. به طور معمول مدت زمان کاشت داشت برداشت یک محصول برنج از فروردین تا شهریور با ۱۰۰- ۱۳۰ روزه است این مدت در ارقام مختلف می تواند ۱۱۰-۱۲۵ روزه نیز باشد. برخی از مناطق در گیلان و مازندران مناسب برای تولید محصول دوم هستند، اما به تفکری دقیق نیاز دارد که به این که آیا یک محصول برنج کوتاه مدت و یا محصول رتون بهتر است یا الگوی کشت دیگر ممکن است بیشتر برای کشاورزان سود آور باشد.

فروشگاه اینترنتی برنج تالش عرضه کننده برنج ایرانی به صورت مستقیم و بی واسطه. همین حالا می تواند خرید خود را به ثبت برسانید.

خشکسالی به عنوان یک مشکل در مناطق خاص از استان های جنوبی محسوب می شود، در حالی که ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار هکتار در استان های مازندران و خوزستان تحت تاثیر شوری آب قرار دارند. حال حاضر دولت در تلاش است با مکانیزه کردن مزارع این رقم را به ۱۰۰۰ هکتار در سال کاهش دهد و روی وضعیت برنج در ایران تاثیرگذار باشد.

تنوع برنج در ایران

وضعیت برنج در ایران : علیرغم عملکرد پایین گونه های محلی (به طور متوسط ۲٫۵ تا ۳٫۵ تن در هکتار) به دلیل ویژگی های کیفیت عالی آنها بیش از ۸۰ درصد کل منطقه برنج در ایران هنوز تحت کشت این گونه ها هستند. گونه های محلی مستعد ابتلا به بیماری های کرم ساقه خار و دیگر آفت ها هستند. گونه های محبوب محلی عبارتند از: حسن سارای، دم سیاه، حسنی، طارم، امبربو و هاشمی(جدول ۱).

ویژگی های کیفی ارقام سنتی محلی ایران
تنوع استان عطر طول هسته (mm)
چمپا گیلان ندارد ۵٫۸۹
حسنی گیلان قوی ۶٫۴۹
غریب گیلان ضعیف ۵٫۸۹
دم سیاه گیلان قوی ۷٫۵۱
طارم محلی مازندران قوی ۶٫۶
سنگ طارم مازندران قوی ۶٫۶
زاینده رود اصفهان متوسط متوسط
سازندگی اصفهان متوسط متوسط
قصرادشتی فارس قوی متوسط
رحمت آبادی فارس ضعیف متوسط
کوت سیاه فارس متوسط متوسط
گرده میانه آذربایجان ضعیف کوتاه
دانه دراز محلی آذربایجان ندارد متوسط
چمپا لوردگان چهارمحال بختیاری ضعیف کوتاه

طبقه بندی اولیه برنج های ایرانی بر اساس شکل فیزیکی دانه و قیمت آ در بازار است. برنج ها به وسيله دانه و شکل به سه دسته تقسيم مي شوند:

 1. برنج صدری: دانه بلند؛ طول هسته ۷ میلی متر؛ آشپزی برتر و کیفیت بالا در پخت؛ معطر؛ ماندگاری دانه بالا؛ حساس به آفت؛ عملکرد متوسط حدود ۵ تن در هکتار این برنج ها در بازار با قیمت بسیار بالایی فروخته می شود.
 2. برنج چمپا: دانه متوسط؛ هسته کوچکتر و ارزش بازار کمتر از رده برنج صدری دارد، اما مقاومت بیشتری نسبت به تنش های محیطی، بیماری ها و حشرات دارد؛ عملکرد بالاتر از گروه صدري.
 3. برنج گرده: دانه کوتاه ؛ ارزش بازار بسیار پایین، اما مقاوم تر و بالاتر از دو دسته اول است.

تلاش های تحقیقاتی

وضعیت برنج در ایران : از دهه ۱۹۶۰ تحقیقات بر روی تمام جنبه های عملیات زراعی برنج مربوط به میزان بذر، تاریخ کاشت، فاصله، تراکم بوته، برنامه کود، آفات و بیماری ها و شیوه های مدیریت علف های هرز انجام شده است. پروژه های اصلاح گونه ای عمدتا در بهبود و اصلاح گونه های محلی از طریق انتخاب جرم و هیبریداسیون، و سپس روش شجره نامه و پرورش جهش ها انجام شده است. تا دهه ۱۹۹۰، این مطالعات تلاش های پراکنده ای را در میان چندین موسسه تحقیقاتی رشته ای در ایران انجام دادند.
با این حال، به منظور متحد کردن فعالیت های متفرقه، مرکزی به نام RRII در سال ۱۹۹۳ تأسیس شد. تمرکز اصلی مرکز جدید، ارتقای تحقیقات مربوط به توسعه ارقام با کیفیت بالا برنج است که مقاوم به بیماری ها و آفات هستند؛ تکنیک های مدرن برای افزایش تولید برنج داخلی؛ و اجرای پروژه های تحقیقاتی در زمینه مکانیزاسیون مزرعه، سیستم های خاکورزی و تکنولوژی پس از برداشت هستند.

رشته های مرکز RRII در رشت و آمل عبارتند از:

 • پرورش گیاه
 • آفات، بیماری ها و کنترل علف های هرز؛
 • علم آب و خاک؛
 • مهندسی کشاورزی.

فعالیت های درباره وضعیت برنج در ایران مهم عبارتند از:

پرورش گیاه

 • ارزیابی گلخانه؛
 • روش اصلاح نژاد پرورش برای بهبود کیفیت دانه؛
 • استفاده از ابزار جهش برای اصلاح انتخابی نقص در انواع محلی با کیفیت بالا؛
 • توسعه تکنولوژی برنج ترکیبی؛
 • ارزیابی خطوط بنیادی IRRI؛
 • مطالعات ژنتیکی صفات کمی و کیفی با استفاده از سیستم های جفت گیری مانند جفت گیری دیالل؛
 • همبستگی و تحلیل مسیر برای عملکرد و اجزای آن؛
 • تخمين ميزان تغيير و وراثت پذيري عملکرد دانه و اجزاي آن؛
 • ارزیابی ژرم پلاسمایی ایران برای واکنشهای عملکرد، کیفیت و بیماریهای آفات؛
 • مشخص کننده ژرم پلاسمای ایرانی با استفاده از نشانگرهای بیوشیمیایی؛
 • تولید خطوط خالص دیهپلویید از F1s از طریق فرهنگ سونر؛
 • ژن های نقشه برداری که ویژگی های کیفیت دانه را کنترل می کنند تا بتوانند از روش های انتخاب شده توسط مارکر استفاده کنند؛
 • بررسی کیفیت دانه ارقام سنتی ایران، از جمله تاثیر پیری، پردازش و محیط زیست بر پارامترهای کیفیت.

آسیب شناسی گیاهی، آنومولوژی و کنترل علف های هرز

 • مطالعات بر روی عوامل بیولوژیکی کنترل بیماری بکن در مناطق برنج؛
 • مطالعات در مورد کنترل باد های مخرب برنج با قارچ کش ها؛
 • تست کارایی قارچ کش های جدید برای درمان بذر برای کنترل بیماری بکنا؛
 • مطالعات در مورد تریگرافی برای کنترل بذر ساقه در برنج در استان های گیلان و مازندران؛
 • ارزیابی علف کش های جدید در مزرعه برنج؛
 • ارزیابی مقاومت ارقام بومی و پیشرفته برنج به بیماری پوسیدگی ساقه در استان های گیلان و مازندران؛
 • بررسی عوامل موثر در افزایش مقاومت ارقام برنج به ساقه

زراعت و علم خاک

 • بررسی اثر تاریخ کاشت و فاصله بر عملکرد و پارامترهای کیفیت؛
 • تجزیه و تحلیل رشد محصول
 • شناسایی ارقام زودرس برای کشت دوگانه؛
 • آزمایش بر روی قفل شدن برای مطالعه امکان ارزیابی محصول برنج کشت دوم توسط ratooning؛
 • مطالعه الگوی جذب مغذی ها در طی مراحل مختلف رشد گیاه برنج؛
 • ارزیابی طولانی مدت اثر تجمعی مصرف کود شیمیایی بر باروری خاک های برنج؛
 • مطالعه اثر روی عملکرد برنج در خاک های مداوم سیل؛
 • بررسی تراکم کاشت در جعبه های گیاه برای پیوند از طریق ماشین آلات؛
 • مقایسه استفاده از آبیاری بارانی و آبیاری به صورت مستقیم برنج بذر و پیوند؛
وضعیت برنج در ایران

وضعیت برنج در ایران

تحقیقات در بهبود بخشیدن به وضعیت برنج در ایران 

برنامه های اصلاح نژاد با هدف بهبود عملکرد ارقام محلی و ایجاد ارقام پرطرفدار با خواص مطلوب پخت و پز و کیفیت غذا در نظر گرفته شده است. وضعیت برنج در ایران به نحوی است که در رشت و آمل در دهه ۱۹۸۰، چندین حشره کش (جدول ۲) با پتانسیل عملکرد بالا در محدوده ۵ تا ۷ تن در هکتار و درجه بالای مقاومت در برابر آفت توسعه یافتند. حدود ۶۰ هزار هکتار در استان مازندران که حدود یک سوم کل زمین برنج در ایران دارد، به آمل ۲ و آمل ۳ کاشته شده است. به تدریج آنها به جای خزر و سپید رود می شوند. در گیلان، گیل ۱ و گیل ۳ ارقام اصلی کاشته شده بودند، اما خزر، سپید رود و بجار در حال حاضر بیشتر مناطق تحت حشرات را اشغال می کنند. با این حال، به جز خزر و گیل ۳، همه این گونه ها فاقد عطر و دارای محتوای آمیلوز بالا هستند. همانگونه که بازار ایران تحت تأثیر ریزهای معطر قرار می گیرد که در زمان پخته شدن آنها پوسته پوسته و نرم می باشد، به رغم مزیت نسبی بالا، این گونه ها قیمت پایینتری نسبت به انواع سنتی محلی به دست می آورند. اعتقاد بر این است که نات، یک محصول تازه تولید شده با پتانسیل عملکرد بالا (> 7 تن در هکتار) با عطر و طعم ملایم و کیفیت خوب دانه، همراه با مقاومت در برابر آفت، در سال ۱۹۹۶ به ۱۳ هزار هکتار کاشته شده است. ممکن است برخی از انواع سنتی محلی را جایگزین کند. برنج ندا، یکی دیگر از گونه های امیدوار کننده، همچنین با نعمت همخوانی دارد و ۲۰ هزار هکتار در استان مازندران را پوشش می دهد.

گونه های پرطرفدار که در ایران منتشر می شوند
مقاومت در برابر عطر حجم آملیوز (%) بازده (تن /هکتار) مدت زمان (روز) نام
کرم ساقه خوار آفت
گیلان
نسبتا مقاوم مقاوم ملایم بالا ۵ ۱۲۵ گیل ۱
مستعد پذیرش مقاوم ملایم بالا ۵ ۱۳۰ گیل۳
نسبتا مقاوم مقاوم ملایم متوسط ۵٫۵ ۱۲۰ خزر
مستعد پذیرش مقاوم ملایم بالا ۶٫۵ ۱۱۵-۱۱۰ سپید رود
مستعد پذیرش مقاوم ملایم متوسط ۶٫۵ ۱۳۰-۱۲۵ بجار
مازندران
نسبتا مقاوم مقاوم ملایم بالا/متوسط ۷٫۴ ۱۴۵-۱۳۵ نعمت
نسبتا مقاوم مقاوم ملایم بالا/متوسط ۷٫۴ ۱۳۵-۱۳۰ ندا
نسبتا مقاوم مقاوم ندارد متوسط ۶٫۵ ۱۳۰-۱۲۰ دشت
مستعد پذیرش مقاوم ندارد بالا ۷ ۱۵۰-۱۴۰ آمول۳
نسبتا مقاوم مقاوم ندارد بالا ۶ ۱۲۰-۱۱۵ آمول۲
نسبتا مقاوم مقاوم ندارد پایین ۶٫۵ ۱۳۰-۱۲۰ هراز

کاهش ارتفاع ساقه برنج طارم (۱۹۸ تا ۹۷ سانتیمتر)، حساسیت به آفت (از ۹ تا ۴ و یا ۵) و روزهای بلوغ از (۱۳۲ تا ۱۱۷ روز) و کاهش روزهای بلوغ در آمل ۳، برخی از اهداف به شدت از طریق روش های تابش گاما دنبال می شود. یک پروژه مهم در حال انجام است تا مشخص شود که برنج های ارزشمند ایرانی با استفاده از نشانگرهای ایزوسیوم. تلاش برای ایجاد هیبرید برنج بوسیله رویکرد سه خط صورت می گیرد، اما پشتیبانی بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. مطالعات متعدد در مورد ژنتیک کیفیت، افزایش عملکرد و صفات زراعی با استفاده از سیستم های جفت گیری انتخاب شده است.

حل مشکل

وضعیت برنج در ایران به گونه ای است که تولید برنج ایران از:

 • توسعه ها با کیفیت برتر دانه گروه های زودرس ، مقاوم در برابر آفت و تحمل در برابر کرم ساقه خوار این گونه می تواند جایگزین انواع گونه های محلی باشد، در نتیجه باعث افزایش کل تولید و بهره وری برنج درکشور می شود؛
 • انواع مناسب تحمل به خشکی و شوری، چنین ارقام باعث افزایش بهره وری در مناطق سخت کشت می شود؛
 • امکان برداشت کشت دوم در مناطقی که امکان پذیر است؛

روش هایی که برای غلبه بر اولین نقطه ذکر شده در بالا دنبال می شود عبارتند از:

 • روش پرورش ریشه؛
 • جهش کشت؛
 • فن آوری برنج هیبرید
 • با استفاده از نشانگرهای بیوشیمیایی و مولکولی برای تعیین گروه های ارتباطی کنترل صفات کیفیت دانه و در نهایت به منظور توسعه روش های انتخابی با کمک مارکر.
اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن