01344603369 - 09112820122

۴ راه پیشگیری و از بین بردن شپشک برنج

سیتوفیلوس اوریزائه یا شپشک برنج یک گونه آفت است که به محصولاتی همچون گندم و برنج حمله می کند و آن ها را دچار اشکالاتی می کند. بسیاری از اوقات برنج ایرانی دچار این آفت ها می شود و باعث نگرانی مصرف کنندگان می گردد. افراد زیادی احساس می کنند که ابتلای برنج به این آفت سبب خراب شدن و غیر قابل مصرف شدن آن می گردد. اما راه هایی برای از بین بردن این شپشک ها وجود دارد و شما می توانید بعد از به کار گیری آن ها، با خیال راحت نسبت به مصرف آن اقدام نمایید. در این مقاله به بررسی ۴ راه پیشگیری و از بین بردن شپشک برنج  پرداخته ایم که مطالعه ی آن می تواند فوایدی برای شما داشته باشد.

از بین بردن شپشک برنج با آب جوش

یکی از بهترین و راحت ترین راه های از بین بردن شپشک برنج، استفاده از آب جوش است. این حشرات در برابر آّب جوش مقاومتی ندارند و به محض مواجه شدن با آن از بین می روند. هم حشرات بالغ کشته می شوند وهم تخم های آن ها. این حشرات پس از کشته شدن به سطح آب می آیند و شما می توانید آن ها را از برنج جدا کنید.

علاوه بر آن می توانید از روش حرارت دادن برنج هم استفاده نمایید. برنج را بر روی حرارت بسیار بالا قرار دهید تا همه ی حشره ها و تخم های آن از بین بروند.

از بین بردن شپشک برنج با آب جوش از طریق فریز کردن آن

همان طور که این حشرات توان مقاوت در برابر حرارت بالا را ندارند، نسبت به سرمای بیش از اندازه نیز حساس هستند و نمی توانند در برای آن مقاومت نمایند. از این رو گذاشتن آن ها در فریزر، به مدت یک هفته، می تواند سبب از بین رفتن حشره های بالغ و تخم های آن ها گردد. اگر با محدودیت جا در فریزر مواجه هستید می توانید هر بار مقدار کمی از برنج را درون فریزر قرار دهید و هر دفعه مقداری دیگر را جایگزین کنید.

4 راه پیشگیری و از بین بردن شپشک برنج

4 راه پیشگیری و از بین بردن شپشک برنج

پیشگیری از شپشک برنج با خرید منطقی

خرید بیش از اندازه ی برنج سبب می شود که شپشک برنج تولید شود و در آن تکثیر گردد. از این رو می توانید با خرید منطقی با مقدار کم تر، از تولید و تکثیر شپشک پیشگیری نمایید. شپشک معمولا در مواد غذایی که برای مدت زمان زیادی در منزل بدون مصرف باقی می ماند یافت می شود. بنابر این باید در میزان خرید خود دقت نمایید.

پیشگیری از شپشک برنج با قرار دادن یک عدد فلفل خشک در اطراف برنج

قرار دادن فلفل خشک در اطراف ظرفی که برنج در آن نگهداری می شود سبب دور کردن شپشک ها و سایر حشرات از برنج و حبوبات می گردد. بوی تند فلفل آن ها را آزار می دهد و از خود دور می کند.

آیا می دانستید که بهتر است برنج ایرانی را کته کنیم ؟

اشتراک در تلگرام

اگه میخواید کلی محتوای آموزنده و مفید رو از دست ندید همین حالا در کانال تلگرام ما عضو بشید

اگه میخواید دوستانتون رو به کانال ما دعوت کنید فقط کافیه شماره تلگرام و یا ای دی تلگرام دوستاتون رو در بخش زیر وارد کنید تا از اون ها دعوت بشه در کانال ما عضو بشن